דבר ראש החוג למדעי הסביבה | המכללה האקדמית תל חי

דבר ראש החוג

דבר ראש החוג

אם אתם קוראים שורות אלו כנראה שהסביבה יקרה ללבכם. לאור זאת, אני אחסוך מכם הסבר ארכני על החשיבות של שמירה על הסביבה, על דובי הקוטב ועל מפלס מי האוקיאנוס (אני מניח שאת "ההרצאה" הזאת כבר שמעתם).

אני כותב את השורות האלו תוך כדי נסיעה באוטובוס ציבורי למכללה. הרגע הרמתי את הראש מהמסך וראיתי שני צבאים (זכר ונקבה) עומדים בלב שדה של חיטה בקרבת הכביש. זאת בדיוק הסיבה שהגעתי לחקור וללמד במכללת תל-חי. הסביבה מעניינת אותי ואני נהנה לחיות בקרבה לטבע. אם גם אתם מרגישים כך, מקומכם איתנו.

אז עכשיו שאתם כבר איתנו, זה מה שאנחנו מציעים: אנחנו מאמינים שאנשי מדעי הסביבה חייבים השכלה רחבה. הסביבה מורכבת מתהליכים וקשרים מורכבים והכרה של מגוון זה הכרחית בכדי להתמודד עם אתגרים סביבתיים. בנוסף, כוונות טובות ואכפתיות הן תנאי הכרחי אבל לא מספיק כדי להתמודד עם בעיות סביבתיות. הסביבה היא פיזית וכימית וככזאת היא דורשת מהעוסקים בה הבנה מעמיקה (ולפעמים טיפה מעיקה) וכמותית של מקצועות הליבה של המדעים (פיזיקה, מתמטיקה, כימיה וביולוגיה). רק כך ניתן באמת לרדת לעומקם של נושאים אקולוגיים, גיאוגרפיים, נושאי קרקע - מים - אטמוספרה, מחזור, משבר האקלים.  בקיצור:  מודעות סביבתית ושאיפה לקיימות הם צעד ראשון והכרחי - אך לשם פתרון אמיתי של בעיות, נדרש העומק והרוחב המדעיים, מכיוון שבלעדיהם – הטיפול בסביבה נותר בגדר סיסמאות בלבד.

 

אני מקווה שהשתכנעתם שתל-חי זה המקום ללמוד מדעי הסביבה. אם אתם עדיין מתלבטים הנה עוד כמה סיבות טובות:

-           חוג קטן ואינטימי עם יחס אישי בין מרצים וסטודנטים

-           אפשרויות להשתלב במחקר

-           מרכז תמיכה לסטודנטים עם לקויות למידה

-           חונכות אישית ותגבורים לימודיים למתקשים בלימודים.

-           חיים סטודנטיאלים שמחים (לפעמים שמחים מדי smiley )

אני צריך לרדת מהאוטובוס, הגעתי למכללה.

יאללה בואו

ד"ר חגי שמש

ראש החוג